Vesterbrogade 10, 5. sal · 1620 · København V · Tlf 33 21 20 03 ( telefontid man-fre 9-13 ) · info@hovedstadensplastikkirurgi.dk
velkommen
operationer & priser
Rynkebehandling
før-og efter billeder
hvem er vi ?
billeder fra klinikken

Spørgsmål og svar
kontakt os
det praktiske

Hvem er vi ?

Plastikirurgen og klinikchefen

Hans Henrik Steenfos, speciallæge i plastikkirurgi, dr.med. Arbejder i Hovedstadens Plastikkirurgi og Brede Plastikkirurgi. Hans Henrik Steenfos har tidligere stået for al plastikkirurgi hos Nygart Privathospital og gennem 12 år arbejdet som assisterende speciallæge hos Niels Peter Fisker i Ballerup. Herudover fungerer Hans Henrik Steenfos som plastikkirurgisk konsulent for Bornholm Regionskommune.

Du kan læse mere om Hans Henrik Steenfos mangeårige og alsidige erfaring i kosmetisk og rekonstruktiv plastikkirurgi på www.steenfos.dk

Klinikleder

Vores klinikchef hedder Anne Karina Busch Steenfos og hun varetager bl.a. personale og patientinformation i Hovedstadens Plastikkirurgi. Når Anne Karina ikke er her på klinikken, arbejder hun som psykoterapeut i egen klinik i København.

Andre tilknyttede kirurger 

Peter Fotopoulos

Speciallæge i plastikkirurgi. 

Arbejder som afdelingslæge på Plastikkirurgisk afdeling på Herlev Hospital. Arbejder lejlighedsvis på Bornholm. Varetager små plastikkirurgiske operationer, på dem som er henvist fra egen læge. Dette er primært eftermiddag/aften.

Poul Harboe

Speciallæge i plastikkirurgi.

Lægevidenskabelig embedseksamen fra Københavns Universitet i 1988. Speciallæge i plastikkirurgi i 2000 og ansat som sådan på Odense Universitetshospital. Fra 2002-2004 fungeret som overlæge samme sted. Har arbejdet som fuldtidsplastikkirurg på egen klinik og har stor erfaring indenfor alle afskygninger af kosmetisk plastikkirurgi. Har bl.a. foretaget mere end 1500 brystforstørrende operationer og 150 ansigtsløftninger. 

Narkoselæger

Der er tilknyttet flere speciallæger i Anæstesiologi, som til daglig indtager lederstillinger i sygehusvæsnet og har mangeårig erfaring med bedøvelse indenfor kosmetisk kirurgi.

Sygeplejersker

Alle vores sygeplejerske er professionelle operationssygeplejersker med stor erfaring indenfor plastikkirurgi.

Lægesekretær 

Charlotte Hald Schütt

Charlotte er vores imødekommende, indlevende og meget forstående sekretær, der er den første du taler med, når du ringer. Hun er også den første, der tager i mod dig, når du kommer herind.

Charlotte er tidligere ejendomsmægler, og i dag brænder hun for at gøre det til en behagelig oplevelse at komme på vores klinik, så du forhåbentlig bliver mindre nervøs og føler dig taget alvorligt.

Hans_Henrik_Steenfos.jpg
Hans Henrik Steenfos

Anne_Karina_Busch_Steenfos.jpg
Anne Karina Busch Steenfos

Peter_Fotopoulos.jpg
Peter Fotopoulos

Poul_Harboe.jpg
Poul Harboe

Charlotte_Hald_Schutt.jpg
Charlotte Hald Schütt